Call To Action Nedir?

Call to action yani eylem çağrısı olarak ifade edilen terim, internet sitenizi ya da sosyal medya hesaplarınızı ziyaret eden kişileri satışa yönlendirmek için kullanılan ifadeleri kapsar. Bu ifadelere şu şekilde örnekler vermek mümkündür:

Ürünü sepetine ekle
Hemen sipariş ver
Hemen satın al

Tüm bu ifadelerin amacı kullanıcıyı satın almaya teşvik etmektir. Web sitelerinde yer alan içeriklerin sonunu bu ifadelerle bağla içeriklerinde de yine aynı şekilde strateji izlemek, call to action kullanımının en doğru şekli olarak nitelendirilebilir.

Call To Action Nerelerde Kullanılır?
Call to action tek başına pek bir anlam ifade etmez. Yanına özenle hazırlanmış bir slogan, içerik ve paylaşım isteyen call to actionlar bu şekilde hedef kitlenin satışa yönelmesine yardımcı olur. Örneğin; bir ürünü tanıtmanız gerektiğinde ifadelerinizi özenle seçerek ilk etapta tanıtım kısmını net bir şekilde halletmeniz gerekir. Ardından en son aşamada ise tüketiciyi harekete geçirecek olan satın al, sipariş ver gibi ifadelere yer vermelisiniz. Video paylaşımlarınızda da harekete geçirici ifadeler kullanmalısınız. Ürün ve hizmetlerinizin faydaları, özellikleri ya da tanıtımı ile ilgili video çekimlerinde en son aşamada, call to action ifadeleri ile açıkça hedefinizi izleyicilere aktarabilirsiniz.

Call To Action Kullanmanın Faydaları
Call to action kullanmak, hedef kitlenizin harekete geçmesi için beklediği ses olabilir. Siz de bu hareket sürecini zorlaştırmamalı ve aksine son derece kolay hale getirmelisiniz. Linkleme bu noktada tercih edebileceğiniz bir yöntemdir. Satın al, sepete ekle gibi ifadelerden sipariş sayfanıza link vererek süreci hızlandırma şansınız vardır. Bunun yanı sıra sipariş ver, hızlı satın al, üye olmadan satın al gibi butonlar da internet sitenize ya da uygulamanıza gelen ziyaretçilerin hızlı bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur. Siz ne kadar sipariş sürecini kolaylaştırırsanız, geri dönüşler de o kadar olumlu olur. Karmaşık sipariş süreçleri, geç açılan sayfalar, görselleri net olmayan ürünler; satın alma davranışının gelişmesinin önündeki en önemli engellerdir. Siz de doğru call to action kullanımı için profesyonel dijital pazarlama ajansımızdan destek alabilirsiniz.