Facebook Piksel Nedir?

Bir kod parçası olarak nitelendirilen Facebook Piksel, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların neler yaptığını takip etmek için yararlanabileceğiniz bir uygulamadır. Peki, bunun Facebook ile bağlantısı nedir diye merak ediyorsanız, yazımızın tamamını okumalısınız. Bildiğiniz üzere Facebook ve Instagram üzerinden reklam vermek için Business Manager aracı kullanılır. Her ne kadar Instagram ve Facebook üzerinden reklam vermeyi kolaylaştıran araçlar olsa da Business Manager üzerinden reklam vermek, her zaman için daha sağlıklıdır.

Verdiğiniz reklamların ne denli etkin olduğu yani reklam üzerinden sitenize kaç ziyaretçi geldiği, ziyaretçilerin ne kadarının alışveriş yaptığı, sitede kalma süreleri gibi farklı davranışları analiz etmek için Facebook piksel kurulumu yapmalısınız.

Facebook Piksel Kurulumu
Facebook piksel kurulumu yapmak için Business Manager hesabına girmeniz gerekir. Ardından “Olay Yönetici” bölümüne giriş yapmalısınız. Olay Yöneticisi ekranında karşınıza “Veri Kaynaklarını Bağlayın” şeklinde bir bölüm çıkar. Bu ekrandan hangi veri kaynağını kullanacağınıza karar verirsiniz. Web, uygulama, çevrimdışı, CRM gibi farklı seçenekler arasından sizin için uygun olanı tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan potansiyel müşterilerinizin hangi hareketlerini takip etmek istediğinizdir.

Bazı kullanıcılar, web sitesini takip etmek yerine mobil uygulamasını takip etmek isteyebilir ve reklamlarını da uygulamaya yönelik olacak şekilde tasarlayabilir. Seçiminizi yaptıktan sonra Facebook pikselinizi adlandırmanız ve web sitesi adresinizi girmeniz gerekir. Ardından “Sadece Piksel” ya da “Dönüşümler API’si ve Meta Pikseli” seçeneklerinden birini işaretlemelisiniz. Kararınızı verdikten sonra pikseli manuel olarak ya da bir entegrasyon sistemi aracılığıyla sitenize ekleyebilirsiniz. Kod parçacığını eksiksiz bir şekilde sitenize yerleştirdiğinizden emin olmanız da bu aşamada önemlidir.

Facebook Piksel Kaldırma
Piksel kaldırma için kodu web sitenizden silmeniz gerekir fakat faaliyetlerinize devam ettiğiniz sürece Facebook Piksel’in sunduğu analiz olanaklarından yararlanmanız her zaman daha sağlıklıdır. Bu sayede yatırımlarınızı doğru şekilde yapabilir ve gereksiz harcamaların önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda yeni yayımlayacağınız reklamlarda nasıl bir yol izleyeceğinize de Facebook Piksel verileri sayesinde karar verebilirsiniz. Siz de profesyonel bir şekilde web sitenize Facebook Piksel kurulumu yaptırmak için hemen bize ulaşın.